Проект "Новите европейски стандарти за прилагане на алтернативи на лишаването от свобода" се изпълнява от Бенефициента Сдружение „Българо-Румънски трансграничен институт по медиация” (www.brtim.com) в партньорство със Сдружение „Институт за решаване на конфликти“ (http://www.icr-bg.org).
Обща информация:
· Договор № 93-00-133/12.03.2015 г.
· Донор: Норвежки финансов механизъм 2009-2014
· Програмна област: Малка грантова схема, Програма BG 15 "Корекционни услуги, включително без прилагане на мерки за задържане"
· Програмен оператор: Министерство на правосъдието
· Общата стойност на проекта: 113 237,50 лв., от които 101 913,75 лв. - безвъзмездна финансова помощ, предоставена от Програмния оператор, а 11 323,75 лв. - собствен принос на Бенефициента.
· Период на изпълнение: 12.03.2015 г. – 30.04.2016 г.
Цели на проекта:
Основната целна проекта е подобряване дейността на системата за изпълнение на наказанията в Република България в съответствие с релевантните международни и европейски инструменти за прилагане на пробация и отклоняващи мерки като алтернатива на лишаването от свобода в сътрудничество с неправителствения сектор и заинтересованите страни.
Специфичните цели на проекта са:
· Улесняване достъпа на съдии и прокурори до европейските стандарти и материали относно предсъдебните доклади и пробацията посредством проучване на опита на водещи страни като Норвегия и Унгария;
· Подобряване на практическите умения и знания на съдии, прокурори и пробационни служители за увеличено прилагане на алтернативи на затвора;
· Повишаване на осведомеността по отношение прилагането на пробация и отклоняващи мерки сред заинтересованите страни и широката общественост.
Основната и специфичните цели на проекта са в съответствие в Очакван резултат 2 на Програмата „Увеличено прилагане на алтернативи на затвора“.
Дейности:
· Проучване на европейските стандарти за пробация и отклоняващи мерки – опита на Норвегия и Унгария
· Оценка на потребностите от обучение и разработване на учебни планове, програми и материали за начално и продължаващо обучение
· Обучение на съдии, прокурори и пробационни служители. Обучение на обучители
· Мерки за повишаване на осведомеността по отношение прилагането на пробация и отклоняващи мерки
· Управление и координация на проекта
Целеви групи:
В реализацията на проекта ще бъдат включени като целеви групи съдии и прокурори от Русенски и Благоевградски съдебни райони и пробационни служители от Областни служби „Изпълнение на наказанията“ - сектор „Пробация” от Русе, Разград и Благоевград. 10 пробационни служители от цялата страна ще бъдат обучени за обучители в рамките на проекта.
В резултат от разработените в рамките на проекта продукти: обучителни програми и материали за начално и продължаващо обучение по пробация, изготвени въз основа на направеното проучване на опита на Норвегия и Унгария и в съзвучие с европейските документи в сферата на наказателното право и в частност отклоняващите мерки, както и в следствие на проведените обучения за целевите групи, очакваме да надградим капацитета на съдебната система за увеличено прилагане на предсъдебните доклади и по-широкото прилагане на алтернативи на затвора в България.